عضویت ورود

آندرس پیترسن

آندرس پیترسن متولد ۱۹۴۴ در شهر استکهلم سوئد است. او فقط ۱۴ سال داشت که به همراه خانواده‌اش به کارل اشتاد در ورم‌لند نقل مکان کرد؛ جاِیی که با دو هنرمند به نام های کارین بودلاند و لارس زیوگرن آشنا شد. 
او در سال ۱۹۶۱مدتی را در هامبورگ گذراند، تا آلمانی یاد بگیرد و شانس خود را در نقاشی بیازماید. در آن زمان آندرس اصلاً عکس نمی‌گرفت.
پنج سال بعد کریستر اشتروم هلم را ملاقات کرد و در مدرسة عکاسی استکهلم شاگرد او شد. اشتروم هلم نه تنها معلم او، بلکه درست نزدیکش هم بود. دوستی آن‌ها در تمام طول عمرش بر آندرس تأثیرگذار بود.
پیترسن، در سال ۱۹۶۷عکاسی را از یک کافه با نام « لمیتز» در هامبورگ نزدیک چویگ هاوس مارکت آغاز کرد، او حدود سه سال در آن‌جا عکاسی کرد و در سال ۱۹۷۰ اولین نمایشگاه انفرادی‌اش از این کافه را با عکس‌هایی که به دیوار میخ شده بودند، برگزار کرد. 
در سال ۱۹۷۳ اولین کتابش را با عنوان گرونالوند دربارۀ مردم در یک شهربازی در استکهلم چاپ کرد. آندرس در سال ۱۹۷۴از مدرسۀ فیلم‌سازی «دراماتیسکا اتستیتو» در استکهلم فارغ‌التحصیل شد. وی در سال ۱۹۸۴اولین کتاب از یک دورۀ سه جلدی دربارۀ «مؤسسه‌هایی با درهای قفل شده» منتشر کرد. هر سه کتاب دربارة مردمِ در حبس بودند، خانۀ سالمندان و بیمارستان بیماران روحی روانی. او پس از سه سال عکاسی از بیمارستان روانی، خود را در جایگاهی یافت که برایش یادداشت‌نگاری تصویریِ روزانه رویکردی بسیار ساده‌تر شد. در طی سال‌های ۲۰۰۴و ۲۰۰۳پیترسن به سمت استادی عکاسی در مدرسۀ عکاسی و فیلم‌سازی دانشگاه «گوته‌بورگ» سوئد برگزیده شد. پترسون به طور مرتب کارگاه‌های فیلم و عکس و نمایشگاه‌هایی متفاوت در اروپا، آسیا و آمریکا برگزار می‌کند؛ وی هم‌چنین از دهۀ هفتاد تا به حال جایزه‌ها و بورسیه‌های بسیاری دریافت کرده است. آندرس در سال ۲۰۰۳ از طرف جشنوارۀ بین‌المللی عکس آرل به عنوان عکاس سال انتخاب شد. 
پیترسن ضمناً در سال ۲۰۰۶در فهرست چهار عکاس برتر جایزۀ عکاسی دویچه بورزه  قرار گرفت. او  در سال ۲۰۰۷جایزة مخصوص گروه داوری برای نمایشگاه «در تجلیل بشریت» را در سومین دورۀ جشنوارۀ بین‌المللی عکاسی لیانزهو، چین به خود اختصاص داد. 
آندرس پیترسن، در سال ۲۰۰۸«جایزۀ دکتر اریک سالومون» را که توسط انجمن آلمانی برای عکاسی. آلمان برگزار می شد، دریافت کرد. 
هم چنین در سال ۲۰۰۹، جایزة کتاب معاصر آرل به جی اچ انگستروم و آندرس پیترسن به خاطر کتابشان با عنوان «از خانۀ پشتی» داده شد. این جایزه نامزد دریافت بهترین کتاب عکاسی سوئد در سال ۲۰۰۹شد و هم‌چنین جایزۀ شیر طلایی طراحی جشنوارۀ کن را نیز به خود اختصاص داد. 

نظرات (0)