عضویت ورود

عکس‌های گوهر دشتی در گالری محسن

عکس‌های گوهر دشتی در گالری محسن
نمایشگاهی از دو مجموعه عکس‌ گوهر دشتی «ایران، بی‌عنوان» و «بی‌وطن» از روز جمعه ۸ آبان ماه سال جاری، در گالری محسن برگزار شده است.
مهسا فرهادی‌کیا در بخشی از متن کاتالوگ این نمایشگاه نوشته است: «در این دو مجموعه می‌بینیم که چطور بشر با بیرون رانده شدن از حیطۀ فرهنگ مدرن – چیزی که آن را با خصایصی هم‌چون: خردورزی، آزادی فردی، باور علمی و دوری از خرافه باوری، آزادی اجتماعی، برابری، پیشرفت تکنولوژی و تسلط بر طبیعت می‌شناسیم- در آغوش طبیعت نیز آرام نمی‌گیرد، زیرا این هجرت گویی نه تنها یک جابجایی مکانی، بلکه بدتر از آن تبعیدی زمانمند است به گذشتۀ دور، آن‌قدر دور که ارتجاعش آن را به اندازۀ زمانی بی¬زمان به عقب می‌راند. گوهر دشتی در این دو مجموعه پارادوکسی درون¬گرا را برای بیان وضعیتی تروماتیک به کار می بندد: تضادهایی که بر پهنۀ تصویر آشکار می‌شوند اما در لایه‌های زیرین خود همواره از دسترس پنهان می‌شوند: نه طبیعت آن پناهگاه ایمن قدماست و نه ارمغان فرهنگ مدرن با همۀ دستاوردهایش، به گریزی تمام وکمال از خشونت و جنگ و بی‌خردی منجر شده است: گویی پله‌هایی که انسان معاصر برای خود ساخته سخت سست است و در برخی نقاط حتی تلی است پوشالین.»
گوهر دشتی متولد ۱۳۵۹ در اهواز و دانش‌آموختهٔ مقاطع کار‌شناسی و کار‌شناسی ارشد «عکاسی» از دانشگاه هنر تهران است. وی در سال‌های اخیر علاوه بر فعالیت هنری به تدریس عکاسی تخصصی در دانشگاه‌های هنر، الزهرا و علم و فرهنگ مشغول بوده است.
نمایشگاه تا ۲۰ آبان هر روز از ساعت ۱۶ تا ۲۲ دایر است.
گالری پنجشنبه‌ها تعطیل است.
گالری محسن در تهران، بزرگراه مدرس (شمال)، خیابان ظفر، کوچه ناجی، خیابان فرزان، خیابان نوربخش، بلوار مینا شرقی، شماره ۴۲واقع است.نویسنده : پریسا رحیمی

نظرات (0)